Здравната каса ще подкрепи въвеждането на пръстов идентификатор за постъпване в болница, стана ясно след заседание на Надзорния съвет на Касата. След въвеждането на чекирането с лични карти, болниците вече са спестили общо около 10 милиона лева. Системата с лични карти обаче се заобикаля, заради което Касата одобрява идеята за пръстов идентификатор.
Членът на Надзорния съвет на НЗОК от пациентската квота Станимир Хасърджиев обясни след заседанието, че досега за чекиращата система за вход в болница Здравната каса е инвестирала 50 хиляди лева, като разходът на болниците средно за четци е бил 1,4 милион лева. Месечно от чекиращата система досега е изчислено, че са спестени около 1,5 милион лева.
Оказва се, че тази система може да бъде заобикаляна чрез копия от личната карта. Ако се въведе пръстовият идентификатор, гражданите ще могат да контролират какво се случва с техните пари, обясни Хасърджиев. Става дума не за пръстов отпечатък, а за биометрични данни, така че няма да се събират пръстови отпечатъци от хората, съобщи Хасърджиев, а ще се генерира код до системата. Това ще е по-евтин и ефикасен начин, защото ще се надгради досега съществуващата чекираща система, обясни още той.
До края на януари 2016 година в болниците и в аптеките в България ще бъде въведена употребата на пръстови отпечатъци, т.нар. " персонален пръстов идентификатор". Всеки здравноосигурен пациент ще има такъв и само така ще може да докаже своето..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg