За „златните български момчета” този път в Български изпълнители” няма да говорим. Ще мълчим… Но, когато стане дума за „златните български момичета”, обикновено мислим, че става въпрос за прекрасните ни гимнастички в спорта. Всъщност нашите „златни момичета” в музиката са много повече. В операта, да ги броим ли - Красимира Стоянова, Веселина Кацарова, Александрина Пендачанска, Соня Йончева…, в инструменталната музика - Пламена Мангова, Албена Данаилова, Йоанна Каменарска…
В последния час на 20 ноември по програма „Христо Ботев” ще бъдем заедно с пианистката Пламена Мангова - с нейни изпълнения и размисли по различни музикантски и житейски въпроси. Срещата ни с нея се състоя след нейния рецитал на „Аполония” в Созопол и ден преди концерта й с цигуларката Албена Данаилова там. Всеки от тези поредни три дни, тя свири по девет! часа на рояла в Археологическия музей. Споменавам го не за друго, а за да стане ясно, че тук иде реч за много, много труд. За много мисъл и огромно усърдие.
Родена през 1980 г., Пламена Мангова учи при проф. Марина Капацинская в НМА „Панчо Владигеров”, а след това във Висшето музикално училище „Кралица София” в Мадрид при Дмитрий Башкиров и в музикалния колеж „Кралица Елизабет” в Белгия при Абдел Рахман. Лауреат е на междуродните конкурси в Сантандер, Испания, Флоренция и Камбре. През 2007 година печели втора награда на един от най-престижните конкурси - „Кралица Елизабет” в Брюксел. Географията на нейната кариера се простира от Европа до Япония, от Южна Корея до Нова Зеландия.
В предаването ще звучи музика на Шостакович, Моцарт, Бетовен, Хинастера, Шчедрин и Григ.
петък, 20 ноември от 23.00 часа
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg