„Гласове на жени в българската поезия. Аспекти на междутекстовост (от средата на XIX до 40-те години на XX век)” от Ирен Иванчева-Мерджанска e ново преработено издание, което разглежда женската ни поезия от средата на XIX в. до 40-те години на XX в. В него авторката предефинира понятието за женско писане, анализира неизвестни факти от биографиите на българските писателки, вижда ги в нови ракурси, осветява нови аспекти от духовните търсения на Мара Белчева и прави за първи път цялостен портрет на Весела Страшимирова, открива за българската литературна история две поетеси Елисавета Ненова и Мария Ненова. Ирен Иванчева живее от 2001 г. в Съединените щати и преподава френски език и литература в Университета н Синсинати, Охайо, доктор на науките, специалист областта на науките за рода - Gender studies, литературен критик и изследовател. Съвсем скоро излезе книгата й върху Юлия Кръстева и Асия Джебар „Да пишеш на езика на другия“ (Écrire dans la langue de l’autre, Paris, L’Harmattan, 2015). Ето какво пише в предговора си към „Гласове на жени в българската поезия” авторката: „Актът на актуализираното издаване на този труд отговаря и на убеждението ми, че за българските поетеси, колкото и да се пише, никога няма да е достатъчно. В този смисъл, като читатели, моля приемете това издание като припомняне за някои от значимите наши поетеси, а и за скромния ми принос към тяхното по-нататъшно опознаване, изследване и обговаряне. От 2001 г. живея в чужбина, но професионалната ми и човешка връзка с българската литература е винаги присъстваща.”
Повече за книгата може да научите от разговора с проф. Михаил Неделчев.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg