Трябва да чуете това предаване заради изключително интересния разговор. Не можеше да бъде другояче, тъй като ми гостува професор Иван Маразов, който отдели от времето си в неделната вечер. Имам привилегията да го познавам отдавна, затова не се учудвайте, че си говорихме на „ти”. Което ни най-малко не намалява уважението и респекта, които изпитвам към неговата ерудиция.
Невъзможно е биографията на професор Маразов да се побере само в няколко изречения затова ще спомена само едрите щрихи от нея – той е изкуствовед, културолог, траколог, политик. Роден е в село Пирне, Айтоско, завършва изкуствознание в института „Репин” в Санкт Петербург. От 1967 година работи като научен сътрудник в Института по изкуствознание в София, а от 1988 до 1991 година е негов директор. Благодарение на него предмети от изумителното тракийско изкуство гостуват при изключителен интерес в Япония и САЩ.
Той е член на Флорентинската академия „Медичи”, наградите му са многобройни, да не говорим за неговите книги и публикации. Сега е преподавател в Нов български университет, департамент „История на културата”. За известно време беше в политиката като министър на културата в правителството на Жан Виденов и кандидат за президент през 1996 година, но за мен той ще си остане преди всичко учен и изключителен познавач на тракийската цивилизация, култура и изкуство.
Слушайте това предаване не само за да научите повече за древното минало на България, а и за да усетите неговото вълнение и загриженост, когато става дума за нейното бъдеще.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg