В партньорство с пианиста Джулиус Дрейк австрийското мецосопрано имаше концерт на фестивала „Рихард Щраус”.
Родена е в Залцбург и там започва музикалното си обучение с ударни инструменти и пиано, а след това във Виенската академия учи пеене с Вартер Бери. Дебютира във Виенската камерна опера, а след това в театъра в Грац през 1993 г. като Оставиан от „Кавалерът на розата”. През 1991 печели конкурса „Белведере”, а след две години е поканена в състава на Виенската държавна опера, където дебютира като Керубино.
През 2003 дебютира на фестивала в Залцбург в „Хофманови разкази” на Офенбах, а след година и в „Кавалерът на розата” на Рихард Щраус. Сър Саймън Ратъл представя с нея „Пелиас и Мелизанда” на Дебюси на Великденския фестивал в Залцбург през 2006 г. Певицата гостува в Миланската скала, Ковънт Гардън, Метрополитън опера, Парижката опера, „Ла Моне” - Брюксел, Мюнхен, Берлин, както и на най-престижните концертни подиуми - зала „Плейел”, Карнеги хол, Барбикан център, Уигмор хол. Постоянен гост е на фестивала „Шубертиада” в Шварценберг. Нейни постоянни партньори са Хелмут Дойч и Саймън Кинлисайд.
Анжелика Кирхшлагер е гостуващ професор в Моцартеума, Залцбург, както и в университета по изкуствата на Грац.
Носителка е на Грами за най-добър оперен глас,
За изключителния й принос към Виенската държавна опера австрийското правителство я награди със званието Камерзенгерин през юни 2007 г. През ноември 2009 г. тя стана почетен член на Кралската музикална академия в Лондон.
През 2010 печели „Ехо класик” за диска си с песни на Роберт Шуман в категорията най-добър песенен запис. Има и номинация за наградата „Лоранс Оливие” за изключителни постижения в Операта.
В едно интервю тя откровено говори за себе си.
Вие сте на 47 и говорите открито за възрастта си - не се страхувате, че остарявате.
Не никак. Страхувам се от болест или недъг, тъй като това ще попречи да водя живота, който смятам че трябва да имам. Но нямам абсолютно никакъв страх от бръчки. Сигурна съм и в това, че всяка възраст носи толкова велики неща.
Какво представлява за вас красотата?
За мен очите са най-важни. Те правят цялата картина.
Какво трябва да притежава човек, за да ви очарова?
Трябва да е широко скроен, трябва да е много колоритен, отворен, но и да е надежден. Така и аз мога да му отговоря.
Записът от концерта на Ангелика Кирхшлагер и пианиста Джулиус Дрейк е от 20 юни миналата година от фестивала в Гармиш Партенкирхен на името на Рихард Щраус. И тази година той ще се състои от 11 до 17 юни. Тази година фестивалът ще бъде открит с концертно изпълнение на операта „Електра”. В другите концерти ще бъдат изпълнени „Така каза Заратустра”, „Тил Ойленшпигел”, творби за медни духови състави, концерти за валдхорна, танците от „Саломе” , творби от Франц Шуберт, пиеси от Рейналдо Хан в транскрипции за клавирно дуо, песенна вечер с творби на Рихард Щраус и Хуго Волф, концерт ще има оркестърът на Мюнхенското радио, както и Братиславската филхармония. Майсторски клас ще има Едита Груберова, както и три дни уъркшоп за деца.
Бъдете наши гости, защото къде другаде освен в Гармиш Партенкирхен може да изживеете срещата с гения на Рихард Щраус в тъй кратко време и в тъй разнообразен формат - кани почитателите на Рихард Щраус Бригите Фасбендер, която е организатор на фестивала.
В програмата на концерта, който получихме чрез международния музикален обмен бяха включени песни от Йоханес Брамс, Рихард Щраус, Роберт Шуман и Джеймс Хеги.
неделя, 21 февруари от 23 часа
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg