Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българските църковни стенописи, част втора

БНР Новини
Живоносен извор, стенопис от Бельовата църква.
Снимка: Илюстрация от „Мистерията на българските стенописи: Свещената история и историята“

По своята форма и съдържание втората част на книгата „Мистерията на българските стенописи“ е и необходимото продължение на първия том, но е самостоятелно звучаща, пълноценна творба. Нейното подзаглавие е „Свещената история и историята“ и обхваща темите от Сътворението на света до Апокалипсиса.
Българските стенописи са разгледани отново в сравнителен план с чуждите – и на запад и на изток от нас, като се акцентира на специфичното и оригиналното в родната иконография. По-голямо внимание е обърнато на традиционно български теми като например сцената „Колелото на живота“, която има прелюбопитни аналози в чак хималайските будистки изображения и те не са разглеждани досега.
Други теми, също изключително рядко, но тук подробно застъпени са тези като Сътворението на света, изобразяването на ангелското и дяволското, и особено Страшния съд, като се прилагат свързани с тях непубликувани досега ерминийни текстове.
И новата книга е първи опит за представяне на българските църковни стенописи като оригинална богословска визия, но сравнени и анализирани в контекста на православната и католическата иконография.
Въпреки фрагментарността, която е неизбежна при разглеждането на отделните образи, сцени, празнични цикли, епохи или райони, логическата им взаимосвързаност е разкрита блестящо от авторите на изданието.
Това позволява максимално ясно да бъде изведено общото в християнското изкуство, както и частното за православната иконография. Тук се включват и етиопската, сирийската, румънската, грузинската, арменската и индуистката традиции.

Обаче над всичко са откритията за уникалните български решения при изобразяването на определени библейски сюжети, потвърдени  не само мащабната географска рамка, но и обширния времеви период, обхванат от  това изследването. За това говорят и поместените многобройни илюстрации, повечето от тях публикувани за първи път.
Събеседници: проф. Валерия Фол, доц. д-р Веселина Вачкова и съавторки Марияна Шабаркова - Петрова.





Чуйте предаването за първия том на книгата „Мистерията на българските стенописи“

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05