Археолози, архитекти и реставратори протестираха пред парламента срещу приетите на първо четене промени в Закона за културното наследство. Законовите изменения, идващи на фона на казуса с разрушаването на тютюневия склад в Пловдив, бяха приети от парламента с 80 гласа "за", а мотивите за тях бяха, че капацитетът на Института за недвижимо културно наследство е ограничен и преписките се движат с години. Според протестиращите увеличените правомощия на общините по отношение на системата на културното наследство ще са пагубни за нея и ще я доведат до колапс. Арх. Велина Панджарова заяви, че основната цел на измененията е унищожаване на Института и че те ще доведат до увеличаване на корупционните практики в общините:
Общините трябва да плащат заплати на хора, които да се занимават с културното наследство. Хора, които са подчинени на работодателя си и да трябва да изпълнят негови поръчки, предполага се, че това отново е поощряване на някакъв вид корупционни практики.
Мотивите за промените в закона са дълбоко сгрешени и неверни, заяви арх. Яна Топалова:
Твърдяха, че така ще се подобри обслужването на гражданите, което, първо, не е основната цел на този закон. Второто твърдение, което не е вярно, е че общините имат капацитети по-добре си познават обектите.
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg