В артпространство на столичната галерия "Европа" пазарджишката възпитаничка на специалност "Стенопис" в НХА Елеонора Хаджиниколова представи над 30 живописни платна, разделени тематично в две зали. Изложбата няма име и това не е случайно, каква е причината за този "пропуск" по отношение на наименованието можете да разберете от думите на Елеонора Хаджиниколова в звуковия файл. Изложбата предлага на посетителите на експозицията комбинацията от чувствени визуални впечатления и лична авторска символика с ярък емоционален заряд, съчетани с деликатно отношение към цвета, композицията и детайла. Това е една еклектика от живопис, поетични строфи, иконопис, дърворезба, стъкло, и ярки реминисценции, започващи със сецисионов повей, който стига накрая и до джунглата на нашето модерно съвремие.
Коментарът на изкуствоведа Ралица Базайтова е повлиян от чувствителността на авторката, от рисунъка и от композициите, в които се смесва изящното и приложното, както и от съчетанието на реалното и фантазното. Един реализъм, почерпен от модерната действителност, който е комбиниран обаче с мистичен реализъм, и е хармонизиран в крайна сметка с една сецесионова естетика. Наслагването на повърхностите и изграждането на формите е също много оригинално и интересно. Прави впечатление привнасянето и на елементи от африканската фауна – лъвове, гепарди, леопарди, които обаче умело са съчетани в същата густавклимтовска естетика и успяват да избегнат пошлото звучене, обикновено обаждащо се при дилетанти, изкушени от страстта на сафари фотографията. Самата изложба не само че е ситуирана в пространството в две отделни зали, но и в самите произведения има и разлики по отношение на стила и на материалите, които се ползват, а и на самия подход. В едната зала са изложени картини с по-ярък сецесионов почерк, в които се съчетават поетични текстве, образи и букви, които напомнят за старинни епистоларни ръкописи, а в другата са изложени творби, в които присъстват елементи, характерни за православната иконична естетика. Със също толкова характерни църковнославянски надписи, присъствие на варак, стъкло, резбовани приложни елементи и дървена основа, които в едно цяло импонират на маслените картни върху платна в другото пространство на изложбата без име на Елеонора Хаджиниколова.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg