Какво не знаем за по-възрастния от двоицата Солунски братя, защо делото на Методий стои в сянката на гениалния на Константин – Кирил Философ, какво необикновено е сторил Методий, свещеникът, отецът, учителят,преводачът, дипломатът, заточеникът, затворникът, мъченикът, лидерът, войнът, за да бъде първо обявен за еретик, а сетне да е канонизиран за светец и обявен за равноапостол?
Участват: проф. Анисава Милтенова и писателят Кирил Милчев.
Проф. Анисава Милтенова е ръководител на Направление за стара българска литература, Институт за литература при БАН (от 1999). Тя е завършила специалност Българска филология в Софийския университет, специализирала е във Москва, Петербург, Виена, в Солун и в САЩ (със стипендия Фулбрайт). Изнасяла е лекции в Унгария, Чехия, Швеция, САЩ, Япония и др. Има приноси в областта на историята на българската средновековна литература и книжнина (типология и структура на средновековните ръкописни сборници; трансформации на жанровете във византийско-славянската общност; структура на средновековния текст; апокрифна литература; историко-апокалиптична литература; паренетична литература и др.). Занимава се с приложение на информационните технологии в медиевистиката и ръководи проекта “Репертоар на старобългарската литература и книжнина с компютърни средства”, включващ компютърна обработка и анализ на средновековни славянски ръкописи (http://repertorium.obdurodon.org), както и редица международни проекти за изграждане на бази данни от средновековни ръкописи и текстове. През 2010–2012 г. ръководи проекта “Супрасълски сборник, старобългарски паметник от Х век: електронен корпус, научна конференция и изложба”, финансиран след конкурс от UNESCO (http://csup.ilit.bas.bg/; http://suprasliensis.obdurodon.org). Автор е на 7 книги и над 150 публикации в научната периодика. Съставител е на “История на българската средновековна литература” (2009) и на справочника “Чуждестранна българистика през ХХ век” (2008). Лауреат е на голямата награда “Питагор” за най-добър научен колектив 2009 г.
Кирил Милчев е автор на романа "Царете на буквите", роман-хроника за светите братя Кирил и Методий. Той е завършил филология и има докторантура по медиевистика. Автор е на 18 книги, между които романи, философски, теологични и исторически изследвания. По-известни от тях са трилогията „Балкански сказания“, която включва романите „Притчата на исихастите“, „Македонката“, „Вълшебният град на дамаскинарите“. Милчев е автор и на книгите с философска тематика „Битие и съдба“, „Екзистенциалната тема и проблематиката на паламизма“ и др. Член е на Съюза на българските писатели и на философския кръг "Феноменологично ателие". През 2010 г. печели награда на Министерството на културата за книгата си "Първият български владетел".
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейбук
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg