Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаният брат Методий

БНР Новини

Какво не знаем за по-възрастния от двоицата Солунски братя, защо делото на Методий стои в сянката на гениалния  на Константин – Кирил Философ, какво необикновено е сторил  Методий, свещеникът, отецът, учителят,преводачът, дипломатът, заточеникът, затворникът, мъченикът, лидерът, войнът, за да бъде първо обявен за еретик, а сетне да е канонизиран за светец и обявен за равноапостол?  
Участват: проф. Анисава Милтенова и писателят Кирил Милчев.  

Проф. Анисава Милтенова е ръководител на Направление за стара българска литература, Институт за литература при БАН (от 1999). Тя е завършила специалност Българска филология в Софийския университет, специализирала е във Москва, Петербург, Виена, в Солун и в САЩ (със стипендия Фулбрайт). Изнасяла е лекции в Унгария, Чехия, Швеция, САЩ, Япония и др. Има приноси в областта на историята на българската средновековна литература и книжнина (типология и структура на средновековните ръкописни сборници; трансформации на жанровете във византийско-славянската общност; структура на средновековния текст; апокрифна литература; историко-апокалиптична литература; паренетична литература и др.). Занимава се с приложение на информационните технологии в медиевистиката и ръководи проекта “Репертоар на старобългарската литература и книжнина с компютърни средства”, включващ компютърна обработка и анализ на средновековни славянски ръкописи (http://repertorium.obdurodon.org), както и редица международни проекти за изграждане на бази данни от средновековни ръкописи и текстове. През 2010–2012 г. ръководи проекта “Супрасълски сборник, старобългарски паметник от Х век: електронен корпус, научна конференция и изложба”, финансиран след конкурс от UNESCO (http://csup.ilit.bas.bg/; http://suprasliensis.obdurodon.org). Автор е на 7 книги и над 150 публикации в научната периодика. Съставител е на “История на българската средновековна литература” (2009) и на справочника “Чуждестранна българистика през ХХ век” (2008). Лауреат е на голямата награда “Питагор” за най-добър научен колектив 2009 г.

Кирил Милчев е автор на романа "Царете на буквите", роман-хроника за светите братя Кирил и Методий. Той е завършил филология и има докторантура по медиевистика. Автор е на 18 книги, между които романи, философски, теологични и исторически изследвания. По-известни от тях са трилогията „Балкански сказания“, която включва романите „Притчата на исихастите“, „Македонката“, „Вълшебният град на дамаскинарите“. Милчев е автор и на книгите с философска тематика „Битие и съдба“, „Екзистенциалната тема и проблематиката на паламизма“ и др. Член е на Съюза на българските писатели и на философския кръг "Феноменологично ателие". През 2010 г. печели награда на Министерството на културата за книгата си "Първият български владетел".



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05