Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчаният брат Методий

БНР Новини

Какво не знаем за по-възрастния от двоицата Солунски братя, защо делото на Методий стои в сянката на гениалния  на Константин – Кирил Философ, какво необикновено е сторил  Методий, свещеникът, отецът, учителят,преводачът, дипломатът, заточеникът, затворникът, мъченикът, лидерът, войнът, за да бъде първо обявен за еретик, а сетне да е канонизиран за светец и обявен за равноапостол?  
Участват: проф. Анисава Милтенова и писателят Кирил Милчев.  

Проф. Анисава Милтенова е ръководител на Направление за стара българска литература, Институт за литература при БАН (от 1999). Тя е завършила специалност Българска филология в Софийския университет, специализирала е във Москва, Петербург, Виена, в Солун и в САЩ (със стипендия Фулбрайт). Изнасяла е лекции в Унгария, Чехия, Швеция, САЩ, Япония и др. Има приноси в областта на историята на българската средновековна литература и книжнина (типология и структура на средновековните ръкописни сборници; трансформации на жанровете във византийско-славянската общност; структура на средновековния текст; апокрифна литература; историко-апокалиптична литература; паренетична литература и др.). Занимава се с приложение на информационните технологии в медиевистиката и ръководи проекта “Репертоар на старобългарската литература и книжнина с компютърни средства”, включващ компютърна обработка и анализ на средновековни славянски ръкописи (http://repertorium.obdurodon.org), както и редица международни проекти за изграждане на бази данни от средновековни ръкописи и текстове. През 2010–2012 г. ръководи проекта “Супрасълски сборник, старобългарски паметник от Х век: електронен корпус, научна конференция и изложба”, финансиран след конкурс от UNESCO (http://csup.ilit.bas.bg/; http://suprasliensis.obdurodon.org). Автор е на 7 книги и над 150 публикации в научната периодика. Съставител е на “История на българската средновековна литература” (2009) и на справочника “Чуждестранна българистика през ХХ век” (2008). Лауреат е на голямата награда “Питагор” за най-добър научен колектив 2009 г.

Кирил Милчев е автор на романа "Царете на буквите", роман-хроника за светите братя Кирил и Методий. Той е завършил филология и има докторантура по медиевистика. Автор е на 18 книги, между които романи, философски, теологични и исторически изследвания. По-известни от тях са трилогията „Балкански сказания“, която включва романите „Притчата на исихастите“, „Македонката“, „Вълшебният град на дамаскинарите“. Милчев е автор и на книгите с философска тематика „Битие и съдба“, „Екзистенциалната тема и проблематиката на паламизма“ и др. Член е на Съюза на българските писатели и на философския кръг "Феноменологично ателие". През 2010 г. печели награда на Министерството на културата за книгата си "Първият български владетел".



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05