Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Кипър до Баренцово море

БНР Новини
Валентин Дрехарски (вляво) и Симеон Идакиев в студиото на "Един мъж, един микрофон"
Снимка: БНР

След като чуете това предаване, уважаеми слушатели, вие ще бъдете безспорно по-богати в представите си за малко известни региони най-вече на север от България и заслугата за това ще бъде на моя гост Валентин Дрехарски.
Макар че ми е гостувал и преди, ще ви го представя отново с няколко думи. Той е икономист, но истинското му хоби и страст са пътешествията, които старателно документира и описва. Ще припомня, че е носител на голямата награда за 2012 година на българския сайт Poblizo и на руския Awaytravel. След Иран, през 2014 година той се отправи отново на път по един много дълъг маршрут със стария си автомобил – през Румъния, Украйна, Беларус и Русия до Японско море и Монголия като измина 30 000 километра. През 2015 година стигна до Средна Азия, където остави силно повредения си автомобил (своеобразно жертвоприношение на бог Тангра), а в това предаване споделя впечатленията си от поредното трудно пътешествие - от Кипър до Баренцово море.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10