От Хайнрих Шютц - през Бах и останалите гении на барока, класиката, романтизма - до втората половина на ХХ столетие. Всеки стилистичен пласт, композитор, епоха Дискау, един от гениите на камерното (и не само!) музициране, обагря с различни цветове на богатия си лиричен баритон; изгражда с почти непостижими нюанси на динамиката.
Кариерата му започва с Шубертов рецитал през 1947 г. - тогава е 22-годишен. Като американски военнопленник прекарва 2 години в различни лагери в Италия и там не пропуска възможност за артистична изява. Пак в същата година започва стремително певческата си кариера - замества в Реквием от Брамс внезапно заболял колега. Първи записи - на Шубертови песни (1947); първа грамофонна плоча - песни от Брамс (1949). Цяла шубертова колекция прави с EMI - първата серия е през 1951 г.
В предаването ще звучат няколко от песните от тази серия - всяка от тях с различно настроение, различна емоционална и темброва обагреност.
Внезапен преход - Волфганг Рим, роден през 1952 г., композитор, чиято вокална музика сякаш съзнателно е лишена тъкмо от вокалното звукоизвличане. Дискау майсторски нагажда гласа си към инструменталното мислене на Рим, същевременно успява да „стопли” емоционалната му индиферентност.
Почти три и половина века преди Рим - Хайнрих Шютц. Малко са неговите песни, всички са части от Кончерти сакри, в които Шютц прилага не само впечатленията си от монодията на Монтеверди, но и своеобразната свобода, която му дават забраните върху някои текстове, наложени по време на Трийсетгодишната война: освобождава текстовете за сметка на облигатните инструменти и набляга върху музикалния език. За Дискау Шютц е повод да осмисли идеите си за баланса между музикален език и слово.
17 октомври
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..
Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg