Кратка визитна картичка на художника Теодор Ушев: роден и израсъл в Кюстендил, от 2010 година живее в Канада. работи в областта на съвременното визуално изкуство – плакат, анимация, късометражни филми. Има над 120 международни награди през последните години, за филми като „Човекът, който чакаше“, по текст на Кафка, за музикалния „Демони“, а през 1019 година анимацията му „Дневниците на Липсет“ бе канадското предложение за наградите „Оскар“. Теодор Ушев гостуваше за няколко дни у нас, като член на международното жури на VIII Международно триенале на сценичния плакат – София 2016. На трети етаж на Шипка 6 се представя изложба на авторите от членовете на това жури, сред които с колекция „Повече от плакат“ са разположени творби на Теодор Ушев и колегата му Кирил Златков. Интервюто, което даде Теодор Ушев специално за нашия „Артефир“, часове преди отпътуването си за Канада, съдържа две изключително интересни новини. Ще припомним още, че в един от първите професионални кратки анимационни филми „Сляпата Вайша“ по разказ на писателя Георги Господинов, нашият именит художник използва експериментална технология, която позволява проектирането на образите да се осъществява не само върху екрана, но и навсякъде около зрителя, с помощта на специални очила.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg