Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Запазена марка Радиотеатър от 12 до 16 декември, от 0.20 часа

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Тази седмица в Запазена марка „Радиотеатър“ ви предлагаме пет пиеси, написани от автори от БНР. „Аз считам театъра за сериозна професия, която прави или би трябвало да направи човека по-човечен, което значи по-малко самотен“ – казва големият американски драматург Артър Милър. Очевидно понякога писателят има необходимост да се изразява чрез различни изразни средства – било, за да се почувства самият той по-малко самотен, било, за да направи другите по-свързани. Затова за драматургията винаги е извънредно интересно, когато творци с друг натюрел „нарушават“ академичността й. Авторите, които ще слушате тази седмица, излизат от поезията, прозата, хумора и сатирата, публицистиката, за да зазвучат в ефира на Радиотеатъра и да го обогатят.
Можете да чуете радиопиесите на нашите колеги:

Понеделник,  12 декември – „Ела, легни върху мен“ от Силвия Чолева.
Участват артистите: Велислав Павлов, Яна Мошолова, Марина Мозжухина, Ивелина Илиева, Мария Кантарева, Петя Арнаудова, Василия Дребова, Пламен Добрев и др.
Режисьор – Снежина Петрова.

Вторник, 13 декември – „Мона и Магелан“ от Светлана Дичева.
Участват артистите: Стойко Пеев, Лонид Йовчев, Елена Димитрова, Екатерина Стоянова, Анриета Далова, Николай Антонов, Десислава Чутуркова.
Режисьор – Николай Ламбрев.

Сряда, 14 декември – „Две бучки лед“ от Весел Цанков.
Участват артистите: Ани Василева и Георги Кадурин.
Режисьор – Емил Манасиев.

Четвъртък, 15 декември – „Колко години живее папагалът“ от Майя Динева.
Участват артистите: Силвия Лулчева, Невена Калудова, Георги Кадурин, Светослав Добрев, Димитър Иванов.
Режисьор – Илия Добрев.

Петък, 16 декември – „Три бири – ново време“ от Георги Василски.
Участват артистите: Мариян Бачев, Михаил Петров, Сава Пиперов, Христо Чешмеджиев, Юлиян Балахуров.
Режисьор – Борис Панкин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26