Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големите майстори на малката вокална форма – Фриц Вундерлих

Един от великите майстори на вокалното изкуство, Фриц Вундерлих  разгръща невероятно обширен камерен и оперен репертоар в краткия си живот: роден е в 1933 година, загинал при нелепи обстоятелства в 1966 година.
Историята на кариерата му е много сходна с тази на други двама майстори на вокалното изкуство: Дитрих Фишер-Дискау и Николай Геда – история, в която голяма роля играят случайността и шансът. Загубва рано баща си – 5-годишен – и е принуден да подпомага осиротялото семейство. Работи като пекар, привлича вниманието на съседи и познати с красивия си глас и те го насърчават да се занимава с пеене. Кристално чистият му глас е забелязан веднага след постъпването му в консерваторията във Фрайбург. Започва с роли в Моцартови опери, пее и Вагнерови лирични партии. Паралелно с това, както и други големи свои съвременници, започва жадно да навлиза в камерния репертоар. Световни стандарти са и до днес негови Шубертови и Шуманови цикли, песни от Рихард Щраус, Малер, оратории и кантати от Бах, Хайдн.
В предаването ще звучат изпълнения на Фриц Вундерлих – музика от Ренесанса и романтизма.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03