Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники: Големите майстори на малката вокална форма – Хуго Волф в репертоара на Ирмгард Зеефрид

Хуго Волф
Хуго Волф (1860 – 1920) - австрийски композитор, известен главно с вокалното си творчество. В малката вокална форма влага изключителна изразителност, която се родее и с късния романтизъм, и, по уникален начин – с Нововиенската школа. В ранното си творчество е силно повлиян от големите романтици – Шуберт, Шуман, но, главно с Вагнер – той остава негов идол до края на живота му.
Волф е дете-чудо, което се интересува само от музика – за всичко останало в училището е напълно индиферентен. Два пъти е отстраняван – от гимназията и от консерваторията – за липса на дисциплина, което проваля уроците на останалите. Връща се отново – втория път, за да преподава, въпреки че темпераментът му е неподходящ за тази дейност. Но пък е чаровен и надарен, което му печели спонсори...Животът му протича, сякаш, в ясно разграничени етапи: критик (безпощаден, наричат го „лудия Волф"), композитор, следва период на психическа криза и - отново. Творческите му периоди са сравнително кратки но изключително интензивни – създава стотици песни, пише опера (несполучлива), започва втора – недовършена...Уникална е песенната му форма: рядко строфична (само в „романтичния“ период), лаконична, събрала в 1-2 минути силата на малка драма.
Ще звучат песни от Испанския и Италианския песенни сборници в изпълнение на една от най-изявените камерни изпълнителки на 20-и в. – Ирмгард Зеефрид с пианиста Ерик Верба.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03