Криста Лудвиг (1928 г.) е сред вокалния елит на XX век. Дебютира във Франкфурт едва 18-годишна в оперетата „Прилепът” от Йохан Щраус. Кариерата й стартира бурно - Дармщат, Хановер, Виена, Залцбургски фестивал, Чикаго, Метрополитен, Ла скала, Лондонската кралска опера... Репертоарът й включва Моцартови героини, Вагнер, Рихард Щраус, Масне, Бизе, Берлиоз... Навлиза смело и в спинтов и драматичен сопранов репертоар - Леонора от „Фиделио”, Маршалката от „Кавалерът на розата”... Много търсена е и като кантатно-ораториална солистка. Подобно на известните си колеги-съвременници активно концертира. Богато нюансираният й и добре трениран мецосопран, музикалността и интелекта й я правят идеален тълкувател в широка емоционална сфера на репертоар, който се простира от класиците, големите романтици до Рихард Щраус, Албан Берг, Карл Орф...
В предаването са включени песни от Хуго Волф, неговия връстник Густав Малер - и двамата са родени в 1860 г., имат доста сходства в съдбата си - поне в ранните години; от там нататък всеки постига по собствени пътища върхове в музикалното изкуство. Ще звучат песни от още един композитор, чиято творческа съдба е свързана с Виена - Албан Берг - един от тримата строители на Нововиенската школа. И от Макс Регер, който сам счита себе си за продължител на традициите на Бетовен и Брамс.
Криста Лудвиг с пианиста Ерик Верба.
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..
Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg