След завършването на тези тунели имаше един период, в който пространството между тунелната облицовка и скалния масив трябваше да бъде инжектирано. Това нещо не е направено! Този проект, който трябва да се изготви - за реконструкцията на тези тунели, трябва да започне с един проект, който да се базира на проучване, да се види каква е тази дистанция, тези каверни, които са се образували. След това, на практика, тунелът става един дренаж, събира вода и, второ, разхлабва се самият планински масив.
Проверките, контрола и поддръжката не са поставени на здрави принципи и това е причина за инцидентите, обобщи Жипонов.
Системата за финансиране и за контрол, според мен, не е удачна, защото виждате до какви фатални случаи довежда. Без това да се направи трябва - да се проучи, да се види какви са каверните в този тунел, да се направи проект за инжектиране, специални отвори по ореола и по дължината ... и се използват специални пакери, с които се нагнетява инжекционният разтвор - без такава технология, просто няма как да се случи така, че да се разчита на сигурността на тунела.
Експертът е категоричен, че инженерството на тунели е трудно и обикновено е потомствен занаят, а процесът не бива да се къса. Първите тунели у нас са правени от италиански майстори след Освобождението, които са донесли със себе си голяма част от термините в бранша, даде пример той.Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg