Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Големите майстори на малката вокална форма”: Борис Христов и песните на Мусоргски

Снимка: архив

Творчеството на Мусоргски е един от бляновете на царя на басите. За неговото реализиране той пише: Безмерната ми любов към гения на Мусоргски ме накара да прегърна певческото изкуство, променяйки хода на моя живот, който бе навлязъл в юридическа кариера.
В албума от 4 плочи с песни на Мусоргски, който Борис Христов реализира през 1953-59 г., песните са подредени по хронология. В същото време той пише в книжното тяло към албума, че е неточно животът на Мусоргски да се разделя на периоди на напредък и упадък, защото още от първия момент на неговото творчество поддържа високо равнище. Всички песни носят белега на оригинална творческа мисъл, без придържане към традиционната песенна форма, сякаш продиктувани от свободата на руския фолклор - идеал на Могъщата петорка.
В предаването звучат песни, които разгръщат волността, хумора, широкото дихание на фолклора; песни, продиктувани от конкретни събития - знайно е, че голяма част от опусите на Мусоргски са свързани със събития, преживявания, впечатления - такива са гениално изпълнените от Борис Христов песни от цикъла Детската стая.
Атанас Божков в книгата си за великия бас отбелязва неговия усет за колорит, за гласа му, който има ясни, чисто звучащи цветни стойности.   
Песни от Мусоргски, изпълнени от Борис Христов, на пианото - Александър Лабински.

6 март, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..

публикувано на 07.11.24 в 12:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35