Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вчера и днес

БНР Новини
Писмо на М. Мутафчиев, журналист до председателя на еврейската общност в Кюстендил за освобождението на кюстендилските евреи през 1943 година.
Снимка: Държавна агенция „Архиви“
Не е новина, че днес е девети март, но пък искам да говоря точно за тази дата и именно сега. Провокирана съм отдавна – дойде ми много когато научих, че гражданите на Широка Лъка преди време се вдигнаха на протест срещу две момчета, афганистанчета, настанени в Дома за деца в градчето. Сигурно протестът им е бил в центъра на този приказен родопски град, където се извисява паметника на родения  в Широка Лъка митрополит Стефан, който посмъртно получи званието Праведник на народите от израелската държава.
Дойде ми много като гледах как в град Елин Пелин българите се вдигнаха на бунт срещу заселването на сирийско семейство, избягало от войната в града им.
Дойде ми много да гледам как в Белене нечленоразделно се бориха срещу сирийско семейство, приютено от католическия свещеник Паоло Кортези в църквата, която сигурно беленци смирено иначе посещават.
И тъй като наистина ми дойде много и не мога да разбера какво става в България и с българския народ днес и сега ще използвам датата 9 март и ще се върна 74 години назад, за да я отбележа. А бекграундЪт е следния. Цитирам доц. д-р Албена Танева от СУ и се подписвам под думите й:
„България се включва във войната на страната на Оста като съюзник на Германия през м. март 1941 г. Но няколко месеца преди това, през декември 1940 г., тогавашното Народно събрание приема антиеврейски закон. Това е т.нар Закон за защита на нацията. Той плътно следва модела на германските закони, изолиращи всички граждани от еврейски произход. Българският закон лишава евреите от много техни конституционни права. Разликата с немското антисемитско законодателство е липсата на расистки текстове. Независимо от това, сякаш и в България е щял да се повтори нацисткият сценарий, ако българското общество беше останало равнодушно към този акт.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50