Юси Бьорлинг е един от водещите тенори от първата половина на 20 век. За краткия си живот – роден е в 1911 г., умира в 1960 – той успява да се превъплъти в огромен брой оперни роли, да бъде изключително активен и на оперната сцена, и на концертния подиум, да бъде ненадминат по броя на звукозаписните реализации сред всички свои съвременници. И да бъде единственият тенор с не-латински произход, който успява да наруши италианската хегемония по световните оперни сцени. Уникален е и по отношение на стремителността на кариерата си: за първи път пее пред публика на 5-годишна възраст – в момчешкия квартет, основан с братята му. Официалният му оперен дебют е на 19-годишна възраст – „Дон Жуан“ на сцената на Кралската опера в Стокхолм. Година преди това записва първата си плоча.
В различни години той стъпва по световните оперни сцени. Постоянен член е на Метрополитън опера – сътрудничеството му там е прекъснато само по време на Втората световна война. Едновременно с оперните си изяви там, в Чикаго, в Сан Франциско, както и в различни европейски страни, Юси Бьорлинг активно концертира. В 1940 година в САЩ демонстрира тънкото си майсторство като Шубертов изпълнител. В същия гастрол участва и в „Реквием“ на Верди и „Миса солемнис“ от Бетовен под палката на Тосканини.
В последните години от живота си продължава да пее много – главно в Америка. В 1959 година се появяват известни сърдечни смущения. Въпреки това никакъв спад на гласовите и артистичните му качества не се забелязват – в това убеждават записите, правени до последно. Умира в съня си на 9 септември 1960 година. По ирония на съдбата последният му запис е на „Реквием“ от Верди.
понеделник, 13 март, от 17.30 часа
От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..
Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...
"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..
Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg