В суматохата покрай изборите някак малко на заден план остана друго важно събитие – футболните ни национали победиха отбора на Холандия. Дълго се надявахме на подобна радост, при това срещу доказана сила – Нидерландия, както те наричат държавата си, е била европейски шампион, три пъти е финалист на световни първенства, техни сънародници играят в най-добрите отбори на континента. В същото време ние сме взели-дали, броим за успех победата срещу Люксембург, макар че и от тях отнесохме три гола. И изведнъж – 2:0! Българи-юнаци!
Не ми се вярва това да е станало, защото у тях изборите вече бяха отминали, а у нас тепърва предстояха. И въпреки това сравненията някак сами се наложиха. Ние обичаме да се жалваме, че сме малка страна, но Холандия е два пъти и половина по-малка, разполага се само на 45 хиляди квадратни километра. От тях – доста земи, отвоювани от морето и обработваеми днес. Те не се фукат, че родината им е земен рай, гордеят се, че нищо не им е паднало отгоре, а всичко са постигнали с много труд.
По-малки сме в друго отношение – на тяхната територия живеят над два пъти повече хора – 16 и нещо, близо 17 милиона души. И всеки от тях годишно произвежда шест-седем пъти повече от всеки българин. Въпрос на организация.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg