„Лесовъдите дойдоха...“ изпя едно дете на България в началото на седмицата на гората през 2017 година. Изпя радостта си от това, че служители на МЗХ и Изпълнителната агенция по горите организираха отново по време на честванията на гората и специален празник за децата – „Лесовъд за един ден“. Вълнуващо, възторжено начало за най-малките любители на горите у нас! Най-хубавото, обаче, беше, че самото дете и неговите приятелчета от две училища в София много се радваха на посещението си в „Борисовата градина“. За тях специалистите лесовъди бяха подготвили разнообразни игри и забавления. Разбрах, че някои от малчуганите знаят доста за зеленото ни богатство, благодарение на своите родители, баби и дядовци – работници и служители в горския сектор на нашата страна.
Началото на инициативата „Лесовъд за един ден“ бе дадено от заместник-министъра в служебното правителство професор Иван Палигоров. Той тържествено направи и официалното откриване на седмицата на гората в Националния исторически музей. Там бяхме посрещнати не от кого да е, а от самия директор на музея – Божидар Димитров. Той е ценител на българската гора и има свой любим дървесен вид – Странджански дъб. Шпалир от млади дръвчета посреща посетителите на Националния исторически музей, а след години на територията на музея ще се разлистят и дръвчетата, посадени през 2017 година.
Сред ценните експонати на Националния исторически музей професор Иван Палигоров даде и специалното си интервю за предаването „Изгрев“. Той подчерта, че политиката за съхранението и стопанисването на зеленото богатство на България се изгражда в зависимост от задачите, които трябва да бъдат решавани. Резултатите от цялостната дейност ще бъдат ясно видими в бъдещето, затова е необходимо много внимателно да се подбират методите и средствата за усъвършенстване на работата. Служебното правителство е подготвило един списък от дейности, които следващото редовно правителство би трябвало да предприеме и да осъществи.
Професор Палигоров обърна внимание на факта, че около един милион граждани на нашата страна зависят от горите и от дърводобивната, дървопреработвателната, целулозно-хартиената промишленост, от производството на мебели и други изделия от дърво. В България над един милион и двеста хиляди хектара гори са сертифицирани, а до края на 2018 година се очаква всички държавни гори в страната ни да бъдат сертифицирани. Това означава, че те ще бъдат управлявани екологосъобразно. През последните двадесет години при стопанисването на горите у нас се прилага природосъобразният начин, залегнал в концепцията на лесовъдските системи. Залесяване се извършва само там, където гората не може сама да се възобнови. Най-силни са точно горите, които сами се възобновяват и запазват богатството от различни видове, характерни за горските екосистеми – подчерта още в интервюто професор Иван Палигоров. Той се спря и на един сериозен проблем – повалените от ветрове и снегове дървета; горите, поразени от корояди, които съхнат и трябва да бъдат принудително изсечени. На тяхно място много бързо след това е необходимо да бъдат извършени залесявания с подходящи видове, за да се помогне на гората.
Предаването, посветено на седмицата на гората, отдава почит и на хората, които са посветили целия си живот на горите на България. Тази година наградата за цялостен принос в тях бе връчена на инженер Богдан Богданов. Носител на наградата „Лесовъд на годината“ е инженер Руси Русев – заместник-директор на „Държавно горско стопанство – Сеслав“ в Разградска област. Негови подгласници са: инженер Илия Ангелов – началник на отдел „Инвентаризация и горскостопанско планиране“ в Изпълнителна агенция по горите, инженер Йорданка Карамишова – директор на „Държавно горско стопанство – Костенец“, инженер Стоян Поптомов – „Държавно горско стопанство – Селище“.
Посмъртно бе дадена специална награда „За цялостен лесовъдски принос” на инженер Коста Чолаков, работил като заместник-директор на Регионална дирекция по горите – Сливен.
Инженер Ивайло Иванов - доскорошен директор на Дирекция „Информационно обслужване и връзки с обществеността“ в Изпълнителна агенция по горите, бе определен за носител на специален приз „За въвеждане на иновации в горския сектор”.
С награда за контрол и опазването на горските територии за 2016 година бяха удостоени горските инспектори Лако Лаков от Регионална Дирекция по горите – Ловеч, Мартин Иванов от РДГ – Берковица, Тончо Гудов от РДГ – Бургас и Пламен Кръстев от РДГ – Ловеч.
„Гората е живот“ е мотото на седмицата на гората през 2017 година. Поклон на Българската гора, на лесовъдите и пазителите й!
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg