Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неясно бъдеще за Дома на Пловдивската опера

Снимка: БГНЕС

Красивото наименование „Дом на Пловдивската опера“ се появи преди около  година, когато беше създаден инициативен комитет за построяване на сграда за операта, по-късно прерастнал във фондация. По тяхна инициатива бе създадена подписка, подкрепена от около 13 000 пловдивчани. Оригиналната идея бе на общински терен с частни средства да бъде построена сграда с голяма и модерна зала, която да се управлява на пазарен принцип, т.е. да не зависи от държавния бюджет, а да се самоиздържа.
Обсъждаха се варианти, водеха се предварителни неофициални разговори, коментираха се различни възможности. Така,малко изненадващо за пловдивската общественост и изглежда за самия Инициативен комитет,миналия понеделник кметът Иван Тотев, заедно със собственика на Панаира Георги Гергов и бившия министър на културата Вежди Рашидов тържествено обявиха на пресконференция, че на терен на Панаира ще бъде построена сграда на операта в съдружие с Георги Гергов, който ще предостави терен, а инвестицията за строеж ще бъде поделена между Министерството на културата и Община Пловдив.
Как се развиха разговорите по темата, какви са позициите на общинските съветници, на представители на операта и на инициативния комитет, чуйте в репортажа за „Артефир“ от Пловдив в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50