Помните ли преди промените у нас колко вицове се разказваха за внука на бай Ганьо – инж. Ганев? И как след промените вицовете изчезнаха, защото и инженерите поизчезнаха? Превърнаха се в таксиметрови шофьори, пазачи и в какво ли още не. Тези, които останаха, обаче, дадоха и дават поводи да се гордеем с тях. В предаването „Познати и непознати“ от 1 май ви срещнахме, скъпи слушатели/читатели с един млад инженер и неговите учители. Той се казва Явор Софронов, роден е в Лом и в момента е главен асистент в Машинно-технологичния факултет на ТУ-София. През 2015 година е получил наградата Млад инженер на Федерацията на научно-техническите съюзи в България. От къде е тръгнал, какво е постигнал и какви перспективи вижда за себе си – това ни разказа самият той. Как обаче се отглеждат инженерни таланти като него, колко важна е средата и приемствеността в професията – това пък ни разказаха неговите учители: д.т.н. инж. Николай Николов, и деканът на Машинно-технологичния факултет на Техническия университет–София, проф. д.т.н. инж. Георги Тодоров.
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg