Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 3 юни: Списание

Ако се заровим в биографията на родения на днешния ден през 1926 Алън Гинзбърг, ще открием, че освен изключителен поет, а също евреин, левичар, активист за легализирането на марихуаната и LSD, хомосексуалист, будист, кришнар и вечен „протестър“ – срещу американския милитаризъм, естаблишмънта, материализма, сексуалното подтисничество, е бил и сред основателите на литературно списание: а именно легендарното издание за поезия „Беатитюд“ стартирало през 1959 в Сан Франциско. За Гинзбърг ще говорим друг път – той заслужава отделно предаване… Но съвсем не от вчера се улавяме, че говорейки за един или друг голям писател, споменаваме, че неговите текстове са публикувани за пръв път в списание Х или У. Думата на деня е списание, защото важността на периодиката за литературата е неоспорима. Какво обаче се случва у нас?
Гост в студиото е Иван Христов – поет и селекционер на международните участници във фестивала „София: Поетики“, чието 12 издание ще се проведе на 17 и 18 юни в София. Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община.
Горещи и по-хладни събития в Бележки върху календара – бракът на херцога на Уиндзор с Уолис Симпсън, бомбардировките над Париж през Втората световна война, първият покорен осемхилядник. Сред рождениците: Раул Дюфи, Джозефин Бейкър, Ален Рене. Почитаме и паметта на един цар народна легенда – Иван Шишман и на „българския папа“ Йоан ХХIII.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30