В сравнително кратката история на българската професионална музика легендарната фамилия „Владигерови“ заема особено място. Не само със своята продължителност във времето (над 100 години), не само с яркото присъствие на 3-те поколения Владигерови на музикалното поприще, в която и музикална област да работят представителите й. А най-вече с изключителната жизнена енергия на сътвореното; със светлината и оптимизма. И нещо много съществено: в европейската културна история традицията да се предава професията, „занаята“ от поколение на поколение е нещо, което се разбира от самосебе си. Синовете на Бах, напр., съвсем естествено са продължили „занаята“ на баща си. И, въпреки че са го намирали старомоден в известна степен, за тях е било дълг да продължат фамилната традиция. Здравата нишка, която свързва Владигерови, е не просто дългът, а почитта и любовта, взаимното зачитане, уважението към това, което другият прави, независимо от различията.
В това първо предаване няма да говорим за хронология на живот и творчество. Ще говорим за типично владигеровското, за корените и зараждането – още от времето, когато майката, Елиза Пастернак-Владигерова е показала синовете си – Панчо и Любен, на европейски музикални светила. Ще слушаме разкази, изпълнени с колорит и обич, на Александър Владигеров за неговия баща. Ще чуем историята на създаването на рапсодия „Вардар“, която синът нарича „емблема на българската професионална музика“; изпълнения на двамата близнаци, рядко или почти неизпълнявани обработки на народни песни, създадени и изпълнени в носталгичните години в Германия, където Панчо и Любен са работили заедно с Макс Райнхард – единият като композитор, другият – като цигулар..
понеделник, 3 юли, от 17.30 часа
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..
Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg