Ще ви призная, че не знаех много за остров Сардиния, към който се отправях. Освен онова, което бях чел и чувал за тази автономна област на Италия, а то не беше кой знае колко...
Една от най-ласкавите легенди за нея разказва, че когато Бог за първи път слязъл на планетата Земя, стъпил в Средиземно море и оставил следа с формата на сандал. Така, по божествен начин, се появила Сардиния. Може би това не е легенда, а истина, защото по-късно на острова се заселват множество знаменити люде. Най-вече на архипелага Ла Мадалена, който се състои от 7 големи и около 50 по-малки островчета с красота, която наистина може да бъде наречена вълшебна и даже божествена - тюркоазени лагуни и бели девствени плажове.
И днес само трябва да затворя очи и с лекота се пренасям в този удивителен остров, за да зърна отново град Ористано и странният „оризов” плаж Из Арутас, или в столицата Каляри. Когато се озовеш в нея с изненада си даваш сметка, че този всъщност неголям град е по-древен от великия Рим и че финикийците го наричали „Градът на Бога”. Това название е не просто подходящо, а в голяма степен отговаря на истината, защото старият град е съхранил множество храмове - свидетелства за дълбоката набожност на неговите жители.
Но главната забележителност на остров Сардиния все пак е тайнствената култура, наречена „нураги”. Нурагите обаче не са название на племе или народ, „нураге” се наричат всъщност странните каменни творения - кули, приличащи на пирамиди. Но освен тях, в Сардиния са открити и множество свещени кладенци, какъвто е и храм-кладенецът у нас край пернишкото село Гърло.
Няма да разкривам повече тайни - за старата столица Сасари или град Алгеро, наричана още „Барселонета” (Малката Барселона). Защо, ще научите когато чуете това предаване.
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg