Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Покана за пътуване” – от Родопите до Конго

| обновено на 06.11.17 в 12:47 БНР Новини

От Родопите до Конго с лек завой към Алпите. Това е част от маршрута на първото издание на „Покана за пътуване” – по програма „Христо Ботев”.
Писателят, фотограф и пътешественик Николай Генов отвежда слушателите по поречието на Боровица в Родопите, разказва за тракийски светилища и скални образувания, за сакрални пещери и сгушени в диплите на планината селца.
В рубриката си „50 места от българската история отвъд България” обявените за Будители на 2017 година Светослав Марков и Теодор Борисов разкриват едно малко познато, но изпълнено с повод за родолюбие кътче в Белград. Витошка морена с образите на Левски и Раковски, разположена съвсем близо до сръбския парламент.

Теодор Борисов и Светослав Марков
Теодора Игнатова, почетен консул на България в Демократична република Конго, споделя как благодарение на Терез, министър на културата, децата и семейството в Киншаса, която е отгледана от българка, получава безвъзмездно сградата на тамошния парламент за концерт на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев. В салона за 600 души се стичат над 2000, които просто полудяват, когато зазвучава родопска мелодия. В „Покана за пътуване” звучи и конгоански църковен хор, който пее „Полегнала е Тодора”… на български.
Водещата Магдалена Гигова отвежда слушателите до НЕ-скучната Швейцария в Музея на санбернарското куче в малкото градче Мартини.
Освен трогателната история на легендарния планински спасител Бари Първи, който между 1800 и 1814 година е избавил от преспите 40 човека, най-притегателно в музея са живите експонати, които посетителите могат да галят наволя и така да стават по-добри.
Още – на страницата на предаването във Фейсбук – Покана за пътуване.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24
Снимката е илюстративна.

Юношеството – възрастта на кризи и търсене на себе си

Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..

обновено на 21.05.25 в 09:54

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10