Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Митологични образи“: Антигона, честта на семейството и на божествените закони

| обновено на 11.12.17 в 09:48

Антигона е сред героичните образи в гръцката митология. Креон, който се слави като справедлив цар на Тива, е забранил да бъде погребан един от братята на Антигона, Полиник. Антигона не се подчинява, за нея гласът на кръвта, семейната чест, божествените закони са над волята на Креон. За неподчинението си е осъдена да бъде погребана жива.
Героизмът на Антигона изпъква особено силно в сравнение с плашливата си сестра Исмена, която е склонна да се подчини на царската воля. Този контраст е използван в операта на Карл Орф, а 14 години по-късно – и в „Антигона 43“ на Любомир Пипков. Пипков създава операта си по време, когато са на почит всякакви произведения на изкуството, възхваляващи събития, свързани с т.н. антифашистка борба. Половин век по-късно, очистена от патоса на първоначалното ѝ представяне (1963 г.), операта зазвучава като типична епическа творба: героите и постъпките им, които, всъщност, не са особено конкретизирани, могат да бъдат отнесени към всяка епоха, към всяко историческо събитие.
В предаванията ще звучат фрагменти от оперите на Орф и Пипков, както и от едноименни опери на Глук и Йозеф Мисливечек – героичните сюжети са особено характерни за оперите на класицизма.

понеделник, 4 и 11 декември, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03