Цивилизацията се развива и загива заедно с почвите си! – тази мисъл на професор Юстус фон Либих, основател на теорията за минералното хранене на растенията, би трябвало да ни държи нащрек за опазването на едно от основните богатства на Земята.
От общата площ на сушата, която представлява 30 на сто, само 10-11 на сто са обработваеми почви и земи. Данните са от презентацията на професор Методи Теохаров, председател на българското почвоведско дружество, във връзка със световния ден на почвата. Те са поредното предупреждение за нас, жителите на планетата ни, заети с различни дейности, да бъдем грижовни стопани, тъй като за всички ни почвата и нейният плодороден слой са безценни.
Световният ден на почвата се отбелязва всяка година на пети декември. Българските почвоведи честваха, разбира се, тържествено този свят за тях празник. Директорът на Института по почвознание, агроекология и защита на растенията „Никола Пушкаров“, професор Светла Русева, се спря на дейността на института и отбеляза ролята му за фундаменталните и стратегически изследвания, свързани със значими национални и международни стопански, екологични и икономически проблеми. Разработването на прогнози и стратегии, научно-приложни и приложни разработки са в помощ на земеделците, които също имат отговорността да се грижат както за почвеното плодородие, така и за запазването на почвите.
За образуването на няколко сантиметра почва са необходими хиляди години. Това означава, че тя на практика е невъзобновяема. Председателят на Селскостопанската академия професор Васил Николов запозна аудиторията с резултатите от конференцията на високо равнище на Естонското председателство на Съвета на Европейския съюз „Почви за устойчиво производство на храна и екосистемни услуги“. На срещата в Талин е изразена тревога от продължаващата загуба на почвени ресурси, на фона на нарастването на потребностите от храна заради увеличаването на населението на планетата ни. Изнесените данни от срещата навеждат на мисълта, че в европейски и световен мащаб решенията на управляващите и мерките за опазването й все още не са достатъчни и навременни.
Българските почвоведи, макар и в нелеки условия, продължават своята работа.
Директорът на Института по почвознание, агроекология и защита на растенията „Никола Пушкаров“, професор Светла Русева, открива честването на световния ден на почвата в Националния музей „Земята и хората“. В президиума са: председателят на Селскостопанската академия, професор Васил Николов; председателят на Българското почвоведско дружество, професор Методи Теохаров и професор Тотка Трифонова от Института по почвознание, агроекология и защита на растенията „Никола Пушкаров“.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg