Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Митологични образи”: интерпретации на митове за Аполон

Снимка: en.wikipedia.org

Аполон е едно от главните олимпийски божества. Син е на Зевс и Лето, брат-близнак на Артемида, той е идеал за класическа красота, младост, сила. Аполон е многостранен, разпознат като бог на музиката, истината, поезията, на лечителството, като бог на изкуствата е водач и на 9-те музи...
Сред популярните митове за него са тези, които развиват темите за любовта му към нимфата Дафне и към Хиацинт. И в двата случая краят е трагичен: Ерос, воден от жажда за мъст (Аполон го е иронизирал по повод неумението му да си служи с лък и стрели), прави така, че Аполон да се влюби безпаметно в Дафне, а тя да не бъде в състояние да приеме каквато и да е любов. В мита за Хиацинт Аполон отново е наказан: пак поради ревност, че Хиацинт е предпочел сияйния бог пред Зефир.
„Аполон и Дафне” ще слушаме в много свободен вариант на 11-годишния Моцарт - операта му, издържана в италиански стил, е с щастлив край. Митът за Аполон и Хиацинт ще звучи в интерпретация на Хендел.
В предаването има още интерпретации: на Бритън, на Преториус, на Стравински.

22 и 29 януари от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40