Първата ми среща с нея беше на медийната прожекция на най-новия й проект – романтичната комедия „Привличане“. Признавам, останах много приятно изненада. Беше остроумна, искрена, с ясно съзнание за качествата и недостатъците на своята героиня и защитаваше българското. Това ме накара да поискам да я опозная. Така, в рамките на поредицата ни „Младите в изкуството“ се срещнах с Радина Боршош и затвърдих вече изграденото впечатление – за нея, на сцената, а и пред камерата, няма „Играй“, има „Бъди!“.
С такава любов говори за киното и най-вече за театъра, с такъв респект се отнася към хората, които са я научили на майсторлък и уважение към професията, че започваш да се чудиш наистина ли е на 20. Превъплътила се в немалко роли – 17-годишната Аня от „Солвейг“, Ива от „Маймуна“, Деспина от „Ние, нашите и вашите“, Соня от „Привличане“, играе и в постановката „Лисичета“ с режисьор Бина Харалампиева – и е почерпила от всекиго по нещо. Не се притеснява да бръкне в актьорската си торбичка и да извади някой нов персонаж. Подготвена е. Събува мръсните обувки и влиза в нейния личен храм – театъра. За киното пък е подготвила доза спокойствие и надежда за нови светове, от които да черпи енергия и вдъхновение.
Гледаш я и в съзнанието ти започва да звучи:
Две хубави очи. Душата на дете
в две хубави очи; - музика – лъчи
Не искат и не обещават те...
И така, с нейния, а пък и с моя любим Яворов разгърнахме, макар и малка част, от страниците на живота на младата актриса. Мога да й дам безброй определения, но не искам. Не защото самата тя мечтае на хората да им е трудно да я определят, а защото искам всеки сам да стигне до нея.
Затова „Бъди!“ и чуй разговора с Радина Боршош в звуковия файл.
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg