„Каква приятна тишина би настъпила, ако хората говорят само това, което са добре премислили“, казва художникът и автор на едни от най-забележителните кратки хумористични разкази Димитър Чорбаджийски – Чудомир. Дали заради бленуваната от всички тишина, дали заради факта, че написаното от Чудомир е валидно и до днес, тези думи бяха във фокуса на Чудомировите празници в Казанлък, които се провеждат вече от четвърт век. За 25 години този празник на хумора и любовта към творчеството на гениалния писател, художник, хуморист и краевед излезе от местните културни рамки и придоби космополитен характер.
Неслучайно програмата му включваше спектакли като „Чамкория“ със Захари Бахаров, „Женитба“ на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен, „Филмирана провинция“ – постановка по Чудомирови разкази на Мариян Бачев и „Редки тъпанари“ на Теди Москов. Към богатата с постановки сцена се присъединиха и творческите срещи с писателя Владимир Зарев и журналиста Георги Тошев. Програмата включваше още изложби, четения, конкурси, „Училище за карикатура“ и научна конференция, посветена на творчеството на Чудомир. Все поводи да попитаме „Какво се случва“ в Казанлък. Неслучайно екипът ни гостува на единствения у нас литературно-художествен музей – този на Чудомир. Там, сред картините на Чудомир от изложбата „Кръговратът на живота“, заедно с директора на музея Добрина Матова, проф. Пламен Шуликов и проф. Николай Аретов, които бяха част от научната конференция, поговорихме за звука на тишината.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg