През 2018 г. отбелязваме два важни историческа факта – освен 140 години от Освобождението, но и 140 години на създаването на храбрата българска войска. Какво знаем за опълченците, за техните лични истории, разпознаваме ли техните лица? Едва ли. Стига им тази награда, че народният поет Иван Вазов е възпял по страховит начин техния подвиг. Човекът, който се е заел да запълни част от това „бяло петно“ в знанията ни, се нарича Тошо Пейков. След година на издирване на биографии и фотоси, той е успял да събере в 220 страници същия брой широко-форматни фотографии, по-голяма част от които цветни. И е прибавил бойните биографии на тези забравени в персонален план българи. Колцина съвременници са чували нещо за славния революционер и поборник Филип Симидов. Той оглавява русенското Поборническо-опълченско дружество, развива богата книжовна дейност. Съчиненията му се родеят с тези на Захарий Стоянов и на Стоян Заимов, но и Филип Симидов не успява да издаде замисления от нето фотоалбум. Ще си припомним и образа на родолюбеца Иван Цанев Калянджи (Иван Степанович Иванов), българин на руска служба, роден в Лясковец, завършил Духовната семинария в Кишинев и историко-филологическия факултет на Киевския университет. Той е двигател при набирането и подбора на българските опълченци в началото на 1877 година. С една дума – очакват ни 220 истории, събрани в Пантеона на една още не издадена книга-албум, но ще се спрем на най-драматичните от тях.
Участници в студиото: проф. Пламен Павлов и д-р Тошо Пейков.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg