Предаването е част от осъществяването на идеята празниците на българската духовност и писменост, които отбелязваме на 11 май и на 24 май, да се обединят и времето между тези две дати да стане повод за общонационални празници на културата. На 11 май Светата Българска православна църква празнува равноапостолите св. св Кирил и Методий, но и учените от БАН всяка година организират специални събития, посветени на делото на Солунските братя и техните ученици.
В центъра на вниманието ще бъде наскоро издаденият сборник „Климент Охридски в културата на Европа” (С., 2018, 912 с.), включващ докладите на 54 участници от 10 държави (Австрия, България, Германия, Гърция, Италия, Македония, Русия, Словакия, Словения и Сърбия). Ще поканим слушателите и на откриващата се на 10 май изложба „Възрожденски щампи и йерусалимии”, която за пръв път се представя в столицата. Изложбата е част от международния научен проект на БАН и Центъра за изследване на християнството при Еврейския университет в Йерусалим.
Йерусалимиите се определят като „картини с религиозно съдържание”, те не са икони, макар че са в храма, и не са част от църковната обредност. Рисувани са върху мушама или хартия в Йерусалим от сирийски, ливански и палестински художници, специално за поклонниците от България, Гърция, Сърбия и Русия. Някои са с огромни размери – достигат до 6 м², други са малки – до 1 м². В центъра им винаги е изобразен Божи гроб, вляво винаги е Богородица, вдясно – Исус. Останалото платно е запълнено със сцени от Стария и Новия завет, икони, изображения на светите места. Понякога в една от тях могат да се преброят над 500 образа. Донасят се от заможните хаджии и се пазят като родова ценност или се даряват на храмове. Датират от XVII, XVIII и първата половина на XIX в.
Ще стане дума и за друга непотворима изложба, посветена на „Образите на св. Седмочисленици в съвременната българска иконопис”. Тя ще бъде открита на 22 май в чест на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Гости в студиото са доц. д-р Славия Бърлиева, директор на Кирило-Методиевиския научен център към БАН, докторът по старобългарска литература гл. ас. Ивета Рашева, историкът доц. Камен Станев и ръководителката на издателската група на Центъра Галина Филипова. Включиха се още професорът по история на българския език в СУ „Св. Климент Охридски” Анна-Мария Тотоманова и маестро Даниел Иванов, диригент на хоровете на НГДЕК.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg