Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Требенище – археология, култура и дипломация

БНР Новини
Експонати от некропола край с. Требенище.
Снимка: Красимир Георгиев, НАИМ

За първи път три държави: България, Сърбия и Македония, ще представят през есента непоказвани досега заедно съкровища от богатия некропол край Требенище, намиращ се на 14 км от Охрид. Това ще даде възможност да бъде подредена уникална изложба, която ще оформи по-пълна картина за взаимоотношенията, културата, изкуството, ритуалните практики, материалните и духовни представи на древните обитатели по тези земи.

Некрополът е открит случайно от българските войски при пътно строителство в края на Първата световна война през пролетта на 1918 г. В последвалите 100 години учени от трите страни провеждат свои разкопки. Откриват златни погребални маски, голям брой редки бронзови съдове и шлемове, сребърни съдове и железни оръжия от края на VI докъм края на IV век пр. Хр. Намерените изключителни артефакти се съхраняват в три различни музея: Националния археологически музей (НАИМ) – София, Археологическия музей на Македония (АММ) – Скопие и Народния музей в Белград.

„Науката се простира отвъд границите. Гради мост между археолозите на трите държави и бележи началото на бъдещи научни проекти, които ще попълнят празнотите в знанието за богатото културно-историческо наследство на Балканите“, отбелязва доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ, София. „Споразумението за бъдеща съвместна изложба е успех, с който учените дават пример за отлична дипломация и разбирателство между страните и народите“ – посочва директорът на Археологическия музей на Македония (АММ) – Скопие, господин Горан Санев. А от Димитър Бръчков, кмет на община Петрич, научаваме как археологическите открития допринасят за развитието на регионалния и международен туризъм, насърчават развитието на малкия и среден бизнес и правят местните хора по-отговорни към опазване на културно-историческото наследство.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05