Геополитиците наричат Балканите Югоизточна Европа, където Русия на Владимир Путин умело използва проблемите на Запада, за да се настани в държавите от региона. Как Кремъл саботира реформите и особено процеса на интеграция на Западните Балкани, как успява да всее съмнение относно бъдещето на европейския проект, и не на последно място - как оспорва лидерството на Съединените щати в тази част на света. Повечето от тези въпроси и техните отговори могат да се намерят във фундаменталното изследване на Димитър Бечев, което ясно показва, че на Балканите Русия не предлага реална алтернатива на Европейския съюз и Съединените щати, но същевременно отправя предупреждение, че, ако не срещнат отпор, руските интереси и интриги могат да доведат до конфликт в региона. Книгата е блестящ и увлекателен анализ за това как Москва се опитва да разшири влиянието си не само в бившите соцстрани, но и в Гърция, Кипър и Турция.
Димитър Бечев е роден през 1975 г. в София. Завършва Националната гимназия за древни езици и култура. Има докторат по международни отношения от Оксфордския университет и магистратури по Международни отношения и право от СУ. Специализирал в London School of Economics и в университета „Харвард“, САЩ. Работил е като директор на софийското бюро на Европейския съвет за външна политика, професор в токийския университета "Хитоцубаши" и преподавател в Оксфорд.
Д-р Димитър Бечев е старши сътрудник към Атлантическия съвет (САЩ) и преподавател в Университета на Северна Каролина – Чапъл Хил.
Има многобройни публикации в областта на международните отношения в академични и популярни издания, както и в онлайн издания като Foreign Policy, Al Jazeera, EUObserver и openDemocracy, често е цитиран от авторитетни медии като Financial Times и The Economist.
През 2017 г. Yale University Press издаде фундаменталния му труд „Rival Power: Russia’s Influence in Southeast Europe“, който за първи път излиза и на български.
В студиото гостуват проф. Никола Алтънков, Гроздан Караджов и Асен Генов, а по телефона се включват Димитър Бечев, Трайчо Трайков и Владимир Кисьов.
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg