Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалните изкушения на „Киномания 2018“

БНР Новини

Макар че, за разлика от своя с 10 години по-малък събрат „София Филм Фест“, не започва като музикално-филмов фестивал, а като световна кинопанорама, в „Киномания“ музиката винаги е била на почит. Ще припомним, че именно софийският есенен кинофорум бе причина на големия екран да оживеят отново легенди като Би Би Кинг и Джими Хендрикс, джаз величия като Ела Фицджералд, Джон Колтрейн, Джанго Райнхард, попикони като Далида… И това са пресни спомени от последните една –две години. Но стига носталгия, още повече че в случая „Киномания 2018“ е неуместна. Трийсет и второто й издание отново бе щедро на музикални кинозаглавия. Дори и без да са обособени в специална рубрика, всяко от тях говори достатъчно красноречиво: като например 135-минутния „Вълшебната флейта“ на Ингмар Бергман (включен в ретроспективата по случай 100-годишнината от рождението на великия шведски режисьор), в който автор на музиката е самият Волфганг Амадеус или „Сарабанда“ – отново на Бергман, с камерни опуси от Бах, Брамс, Шуман. Към музикалните акценти на фестивала непременно трябва да прибавим и прожекциите на култовата анимация „Жълтата подводница“ /половин век след премиерата й/, както и документалните „Моето поколение“ на британския режисьор Дейвид Гати (за зараждането и развитието на попкултурата през 60-те години на миналия век) и „Музикалният храм на Алабама“, пресъздаващ атмосферата на малкото градче Масъл Шоулс, където, в емблематичното звукозаписно студио „Фейм“ на Рик Хол се раждат хитове като Brown Sugar, When a Man Loves a Woman,Mustang Sally, Tell Mama. Сред вълнуващите музикално-филмови преживявания с адрес „Киномания`2018“ ярко се открои и премиерата на 60-минутния филм на режисьора и продуцент Георги Тошев „Соня Йончева. Sempre Libera“, проследяващ изпълнената с препятствия, превратности, но и щастливи случайности кариера на българското сопрано Соня Йончева.

Сряда, 5 декември, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05