Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Пацев – преодоляване на невъзможното

Атанас Пацев (вляво) и Калин Николов

„Безтегловността не е илюстративна представа на един бит от бъдещето, а нов аспект на съвременността. След изчерпването на видимостта, след приключването на нейните страни и проявления върху принципа на гравитацията, след многобройните опити на абстракционизма, безтегловността може да разкрие един обширен период от нови пластически задачи, които ще възвърнат интереса към човека, към неговите движения и форми…“ – тези думи откриваме в една книга изключително интересна и проследяваща житейската и творческа позиция на художника Атанас Пацев, като своеобразен ключ за тълкуване на формата и пространството. Авторът на изданието: „Атанас Пацев – преодоляване на невъзможното“ – Калин Николов художник, автор на редица текстове с историко-художествена насоченост, уредник в Графичния кабинет на НХГ, е имал лични срещи с Атанас Пацев. Записал си е в тетрадки негови мисли, подходи към своите творби, бунтарското и винаги свободно интерпретиране на обществени, социални и художнически събития. Изданието съдържа много факти, информация за изложби, срещи, отношения на хората и от Художествената академия, и от СБХ, и от партийните органи към неговите позиции и действия. От анализите в книгата разбираме как през целия си творчески път Атанас Пацев не престава да търси онова, което е отвъд реалното, как вижда не просто историята и природата, а космоса и мисълта. Атанас Пацев, разбираме, търси връзка между изкуството и философията, има отношение и към авторитети в нашето изкуство, и към новите реалности, много се променя в пейзажите и някои от картините си, когато се завръща от пътуването си във Франция. Уверяваме се колко динамична и сложна творческа личност е бил и към която ще се връщаме и в  бъдеще. Атанас Пацев има изписани близо 94 тетрадки, с напълно неразбираем почерк, който анализаторите още ще разгадават. И един интересен факт от книгата – Атанас Пацев умира на 23 август 1999 г., в СБХ обаче са в отпуск до 1 септември и няма кой да потвърди за новините и телевизията, че е починал – ще кажем ние – забележителен художник. За сметка на това в музея на Петер Лудвиг е поставен веднага траурен знак пред една от картините на големия български майстор, част от тяхната представителна колекция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29