Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Петров – един живот, изпълнен с предизвикателства

БНР Новини
Снимка: личен архив

Седми февруари е рождената дата на един известен български алпинист – Боян Петров, покорил най-опасния връх в света – К2, и още поне десетина върха в планините Тяншан и Хималаите… Миналата година през месец юни Боян се изгуби в ледената пустиня в подножието на връх Шиша Пангма в Хималаите и не можа да се върне като победител от поредното алпинистко предизвикателство…
За Боян Петров тогава се говори твърде много, но хората знаят малко за него. Той бе учен-зоолог, който изучаваше редките видове влечуги в България, и освен планинар и алпинист, беше и природозащитник. Този вечно усмихнат човек сякаш остана известен само с гибелта си на Хималаите, както и с отчаяните опити да бъде намерен и спасен.
Нито едно от тежките му заболявания не му е попречило да работи в областта на зоологията, да изкачва планините и да се бори по своя кротък и немногословен начин за опазването на природата на България. Именно при един екоманитонг на трасето на магистрала „Струма“ в Кресненския пролом през 2016 г., Боян катастрофира тежко и изкара около шест месеца в болнична обстановка и възстановяване. И отново поднови покоряването на планинските върхове.
За началото на пътя – момчето Боян от детските му години, та чак до онова мъчително търсене в ледената пустош под връх Шиша Пангма, разказваха в ефира на „Нашият ден“ преподавателят по биология Петко Петков и неговият син Кирил Петков, които направиха всичко възможно за спасението на Боян. Тогава те бързо заминаха за Непал в края на месец май миналата година и много бързо организираха спасителна акция и направиха два огледа на местността с хеликоптер. Малко по-късно Кирил Петков написа в социалните мрежи „Прекратяваме издирването, но ще се върнем с чувството че сме направил всичко възможно за спасяването на Боян“… В крайна сметка Боян си остана там, накъде сред снеговете…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "Атанас Буров" връчи годишните награди "Буров" за 2024 година

На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..

обновено на 04.02.25 в 11:44

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..

обновено на 04.02.25 в 10:13

Импулсът в мен: Изкуственият интелект

Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..

публикувано на 04.02.25 в 10:09
Илияна Тодорова, група

10 000 детски рисунки показват визията за безопасност на пътя

В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя" . Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална..

обновено на 04.02.25 в 09:01

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10