Седми февруари е рождената дата на един известен български алпинист – Боян Петров, покорил най-опасния връх в света – К2, и още поне десетина върха в планините Тяншан и Хималаите… Миналата година през месец юни Боян се изгуби в ледената пустиня в подножието на връх Шиша Пангма в Хималаите и не можа да се върне като победител от поредното алпинистко предизвикателство…
За Боян Петров тогава се говори твърде много, но хората знаят малко за него. Той бе учен-зоолог, който изучаваше редките видове влечуги в България, и освен планинар и алпинист, беше и природозащитник. Този вечно усмихнат човек сякаш остана известен само с гибелта си на Хималаите, както и с отчаяните опити да бъде намерен и спасен.
Нито едно от тежките му заболявания не му е попречило да работи в областта на зоологията, да изкачва планините и да се бори по своя кротък и немногословен начин за опазването на природата на България. Именно при един екоманитонг на трасето на магистрала „Струма“ в Кресненския пролом през 2016 г., Боян катастрофира тежко и изкара около шест месеца в болнична обстановка и възстановяване. И отново поднови покоряването на планинските върхове.
За началото на пътя – момчето Боян от детските му години, та чак до онова мъчително търсене в ледената пустош под връх Шиша Пангма, разказваха в ефира на „Нашият ден“ преподавателят по биология Петко Петков и неговият син Кирил Петков, които направиха всичко възможно за спасението на Боян. Тогава те бързо заминаха за Непал в края на месец май миналата година и много бързо организираха спасителна акция и направиха два огледа на местността с хеликоптер. Малко по-късно Кирил Петков написа в социалните мрежи „Прекратяваме издирването, но ще се върнем с чувството че сме направил всичко възможно за спасяването на Боян“… В крайна сметка Боян си остана там, накъде сред снеговете…
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg