Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За археологията, откритията и работата на терен през 2018 година

БНР Новини
Статуетка на Венера, бронз със злато, от античния Филипопол
Снимка: НАИМ

На 14 февруари – Празникът на археолога, в Националния археологически институт с музей беше открита 12-тата национална изложба „Българска археология 2018“, която ни представя не само най-интересните находки, но и ни разказва истории за работата на терен.

Изложбата представя 250 експоната от 23 различни обекта – от ранната праистория до Средновековието. Сред тях са пещерите Козарника и Бачо Киро, праисторическите селищни могили Юнаците, Дуранкулак и Козарева могила, къснобронзовият некропол при Балей, античните градове Аполония, Хераклея Синтика, Сердика, Филипополис и Улпия Ескус, средновековните български столици Преслав и Търново. Както и находките от спасителните археологически разкопки на античния обект при Покровник, Благоевградско по трасето на автомагистрала „Струма“.

За първи път посетителите ще могат да видят златен кръст, намерен на Трапезица, за който се предполага, че вътре е вградена частица от кръста, на който е разпънат Исус Христос. Ще може да се види и костена игла, открита при разкопки на праисторическата селищна могила край Дуранкулак, за която археолозите предполагат, че може да е била ползвана като примитивен инструмент за нанасяне на татуировки. В експозицията могат да се видят и също и отлично запазена стъклена амфора от Покровник, глава от мраморна женска статуя от Хераклея Синтика, глава от статуя на император Аврелиан от Улпия Ескус, златни фигурки, накити от мъниста и други.

Тази година съорганизатори на изложбата са 19 исторически и археологически музеи в страната, които предоставят находки от своите фондове.

“Българска археология 2018” ще бъде отворена за посетители от 15 февруари до 14 април 2019 г. в Залата за временни експозиции на НАИМ на пл. Атанас Буров № 1.

Ето какво ни разказа за тази изложба гл. ас. д-р Камен Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН:


И понеже говорим за археология и чертаем културни маршрути, няма как да не стане дума за това в каква посока ще бъдат отправени погледите на археолозите тази година. Ето отговора на  доц. д-р Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей към БАН:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08