Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаните събития и факти от живота и гибелта на Васил Лъвский

| обновено на 22.08.19 в 11:10 БНР Новини
Людмил Леонидов, Радка Казанджиева, Огняна Маждракова-Чавдарова и Румен Леонидов
Снимка: Василена Мирчева

Акцентите в предаването са свързани с последните проучвания на българските историци, изследващи трагичната съдба на Васил Иванов Кунчев. Поканил съм доц. д-р Огняна Маждракова-Чавдарова, чиято книга „Васил Левски сред своите в родината и отвъд Дунава“ току-що излезе. В нея авторката за първи път обяснява как 24-годишният дякон Игнатий се превръща във Васил Лъвский. Разгледахме обществената обстановка и историческите събития, които определят оформянето на възгледите на бъдещия Апостол.

За първи път беше огласено кой  тласка младия Васил към революционната борба с имена, с факти, беше разгледана и хипотезата къде се губят следите на Дякона в продължение на три месеца преди да замине за Белград, за да се запише в легията на Раковски.

Спрехме се и на отношенията на между Панайот Хитов и Левски – по време на четата и след втората легия. Защо  в края на живота си Хитов твърди, че след като Раковски е предложил Левски за знаменосец, в последния момент го предупредил да не му дава тази длъжност, която на практика е втори зам. командир на четата. Коментирахме и  отношенията между Каравелов и Левски: през какви етапи преминават те, какво означава  продължителното мълчание на Каравелов след смъртта на Апостола. Какви са греховете на Каравелов, каква е  ролята му на агент на руското разузнаване? 

И още: фалшификат ли е писмото на Левски до Каравелов в Белград, в което Дякона пише, че е добре, че продължава дейността си,  а датата е от деня, в който Левски вече е в кауша. На това писмо обръщат внимание единствено Страшимиров и Николай Генчев.

Какви са отношенията между Ботев и Левски – факти, хипотези, легенди.

Кои са последните поръчения на Левски към съмишлениците му.

В предаването участваха още арх. Людмил Леонидов, автор на книга за Левски, Радка Казанджиева от БАН, която е дъщеря на голямата изследователка Кирила Възвъзова, първата, която е разчела личния бележник на Васил Левски и автор на документалния летопис, проследяващ  пътя на Апостола от 1837 до 1873 г. 

По телефона от Велико Търново се свързвахме с Цветолюб Нушев, един от съставителите на новия сборник с избрани писма на Левски 1866-1872 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10