Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С Христо Бойчев отвъд

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

„Целият свят е Титаник и всички хора сме пътници“ – звучи гласът на странния маг Хари от пиесата „Оркестър Титаник“ на драматурга Христо Бойчев, който гостува в 334-ия брой на „Трамвай по желание“, в един разговор за абсурда, постабсурда и реалностите на сцената и в живота.

Христо Бойчев е роден в с. Орловец, Великотърновско, през 1950 г. Детската му мечта е да стане художник, но завършва Института по машиностроене в Русе през 1974 г. До 1985 г. работи като инженер и се издига до заместник директор на Завода за растителни масла и протеини в Полски Тръмбеш.

Световна слава му носят „Оркестър Титаник“ и „Полковникът птица“. Пиесите му се играят в 45 страни на пет континента. Освен в Париж, Барселона, Лондон, Москва, Франкфурт и десетки други класически театрални сцени, творбите на Бойчев са играни зад Полярния кръг, на новозеландски острови, както и пред ромски и маорски публики.

Победител е в Световния конкурс за драма на Британски съвет в Лондон през 1997 г., а наградата му връчва лично Харолд Пинтер; лауреат е на наградата „Енрико Мария Салерно“ в Рим през 1999 г.; патрон е на Бонското биенале в Германия и на Сараевския фестивал МЕSS. Член е на Петровската академия за наука и изкуство, основана от самия Петър Първи. Почетен гражданин е на Полски Тръмбеш. През 2016 г. получава орден „Св. св. Кирил и Методий“ – първа степен.

Сега е подготвил за издаване две от своите пиеси в белетризиран вариант.

„Ало, оркестър „Титаник“, достатъчно. Събудете се, потъването се отлага!“, подава надежда магът Хари от притчата на Бойчев…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54