Винаги е голямо предизвикателство да представяш изложба на художника Владимир Пенев, защото в добрия смисъл може да се каже, че той е странна птица в нашето изобразителното изкуство. И като живопис, и като личност, като характер. Галерия „Форум“ отбеляза всъщност два празника за този артист – неговия рожден ден, точно на 19 февруари, и самата изложба като концентриран, представящ всички посоки в неговото изкуство, образ. Обикновено Владимир Пенев пише за всяка своя експозиция определен кратък текст – своеобразен манифест за нещата, които във всяка нова изложба го представят. Но може би онова, което винаги е в основата на неговата живопис, е „Многопластовата реалност, различните нива на възприемане на делничното, баналното, познатото и натовареността му с друго, по-различно особено значение“. Една сграда, едно дърво, една човешка фигура, една скрита фабулност, вечните кипариси, натоварени с особена магичност, ни водят към подсъзнателното, към отварянето на други светове, към другата същност на нещата, превръщайки ги в третото око. Заглавията ни водят към това – „Нощен натюрморт“, „Ехо от любов“, „Кипариси“, „Остров за двама“, „Натюрморт в бяло“, „Онази нощ“, „Разминаване“. В изложбата има две платна, в които, като в прочутия сюжет за Невидимия човек – има ги дрехите, ръцете, обърната фигура, няма ги лицата, образите на самите човеци. Прецизен във всяко отношение Владимир Пенев показва и серия платна с кръгова форма, с рамка или без рамка, които са особена изразителност за неговата мисъл в изкуството.
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg