Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво знаем – за Турция, за България, за себе си...

БНР Новини
Снимка: Диана Попова

„Какво знаем“ е изложба на турската художничка, живееща в Германия, Есра Ерсен. Двете части на видеоинсталацията са показани в галерия „Алма Матер“ (до 8 март) и в Swimming Pool (до 31 март) в София, а към проекта в Националната библиотека са представени книги и документи от отдела „Ориенталски сбирки“. Куратор на изложбата е Виктория Драганова.
Обект на артистичното изследване на Есра Ерсен е историята, паметта, националното самосъзнание, прочита на миналото през легендите и политическите употреби, осъзнатите и неосъзнати обществени травми... Прочитът на художничката е колкото сериозен и документален, толкова и художествен и занимателен, предлагайки неочаквани въпроси и гледни точки към историята на Балканите от началото на ХХ век, и по-конкретно към България и Турция.
За изложбата „Какво знаем“ на Есра Ерсен ще разговаряме с Виктория Драганова и Кирил Василев.

Названията на филмите:
В „Алма Матер” – „Възможна история I: Докато мислят, някои си играят с мустака, други кръстосват ръце” (2013)
В Swimming Pool – „Възможна история II: Турски герои, китайски дрънкулки” (2015)


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44

Ноемврийският брой на списание "Лик" е посветен на "Синелибри"

Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..

публикувано на 02.12.24 в 12:20
Димитър Павлов

"Писма и ноктюрни" с младия художник Димитър Павлов

Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..

публикувано на 02.12.24 в 12:12

Класиците

Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..

публикувано на 02.12.24 в 11:17