Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За мъртвите или добро, или… сентенциите не са това, което са

| обновено на 21.08.19 в 11:09 БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Те в голямата си част са откъси от текстове на древни философи, поети и политици. Извадени от текста и от контекста, много често поемат в съвсем различна посока от идеята на автора.  Освен всичко, в коренно променения свят „вечните“ мъдрости говорят на съвременния човек това, което той е склонен да чуе.

Не че няма вечни истини, що се отнася до човешката природа, навярно тъкмо това кара книгоиздателите да печатат сборници с крилати фрази, интернет да гъмжи от цитати и афоризми, а ние да намираме в тях аргументи, когато спорим, коментираме, изказваме твърдение или оборваме чуждо.

Има хора искрено „влюбени“ в сентенциите и цитатите, а принадлежащите към някои гилдии – юристи, медици, филолози, в чието образование и практика присъства латинският език, като че ли са по-склонни да ги употребяват, при това в оригинал. Познавам и доста противници на цитирането на чужди мисли, пък било то и крилати.

Така или иначе, сентенциите, афоризмите, фразеологизмите на древните мислители са част от общоевропейската култура. Много от тях са вплетени в местния словесен фолклор и са формирали възгледите на поколения. Затова те са интересни и важни, а от време на време събуждат желанието ни да поровим в историята им, за да разберем какво всъщност е казал авторът.

Точно това правим в предаването с помощта на преподавателя по латински език Димитър Драгнев.

• 25 години „За думите“ – от фонда на предаването

• Езикови справки по радиото: „лабарце“ или „алабраце“

• Забравени думи: с участието на слушателите




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40