„Изложбата ни е вдъхновена от тези отрязъци от време в живота на човека, в които той се чувства истински свободен. Малките моменти, в които като че ли ставаме по-леки. Това, което ни вълнува и двама ни, е онова, което е привидно далеч, но в същото време е дълбоко в нас“ – тези думи са отправна точка за новата съвместна изложба на двама млади автори Калина Мавродиева и Юлий Таков в галерия „Ракурси“. Още при първия поглед към тяхната експозиция проф. Станислав Памукчиев, който представи колекцията, се изрази: „…изкуството им е тънка работа…“. Калина Мавродиева, завършила специалност „Живопис“, в класа на проф. Андрей Даниел, показва една изтънчена, на пръв поглед минималистична живопис, с маслени бои върху хартия, като особено съзерцание на небето, белите облаци, отраженията, с отношение към природата като състояние на духа. Юлий Таков е коренно различен от предишната си изложба в „Ракурси“, която имаше заглавие „Ловни трофеи“. Сега виждаме композиции, със застинали в гръб към нас човеци, пред които се извисяват големи кръгови пространства, в бяло, жълто, розово, като недостижими хоризонти, като местата Ноа Ноа, като Обетованата земя, към която всеки се стреми. А някои от картините се наричат „Реалността е загадка“. Други заглавия са „Гмуркане“, „Пространства“, „Вибрации“. Всеки от авторите имат по няколко самостоятелни изложби, участия в близо 30 групови прояви на различни теми и посоки, но общото е, че винаги се стремят да не повтарят идеите си, да бъдат различни и търсещи все по-дълбоко в този вечен диалог между реалността и загадката, наречена изкуство.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg