Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За демокрацията за лична употреба и двете йерархии в ГЕРБ

БНР Новини
Ива Дойчинова и политологът Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

Демокрацията се упражнява непрекъснато, тя се упражнява чрез избори. Оказва се обаче, както това ясно пролича през тази седмица, че тя може да се упражнява и в лична полза на отделни политици на високи властови позиции. По този повод днес Народното събрание гласува оставките на знакови фигури в ГЕРБ – Цветан Цветанов и Цецка Цачева.

Това беше повод Ива Дойчинова да попита в „Нашият ден“ политолога Георги Киряков как скандалите в последно време ще повлияят на политическата активност на изборите за Европарламент.

Георги Киряков: „Аз се надявам тази обществена активност покрай този скандал да се прехвърли и на изборите. И да не стане така, че активността сега да бъде в своя пик и на изборите българите да си кажат: "О, ние спечелихме една голяма битка, сега няма смисъл да се хабим чак толкова много. Така или иначе промяната е настъпила по някакъв начин.“

Ива Дойчинова попита дали трябва да очакваме наказателен вот на изборите и каква ще бъде съдбата на Цветан Цветанов и Цецка Цачева.

Георги Киряков: „Никоя партия в България не е застрахована от наказателен вот. И това се видя и на предишните президентски избори, включително и за ГЕРБ, която 10 години наред мачкаше политическите си противници, но тогава загуби изборите за президент.

Възможно е да няма никакви последици и това ще се разбере първо от предстоящите социологически проучвания, включващи скандала, и второ по време на европейските избори. Защо казвам, че е възможно по никакъв начин да не се отрази на партия ГЕРБ? В партия ГЕРБ има една ясна йерархия на ценностите и една ясна йерархия на прошките. Две типични йерархии. Йерархията на ценностите е следната: много е важно общественото мнение. Между другото това е една от партиите, които за първи път в демократичния живот на страната, е толкова реактивна по отношение на обществените нагласи. Буквално за всичко през последните години. Така че най-високо в йерархията на ГЕРБ стои общественото мнение. По него те се ръководят.
След това в тази йерархия стои мнението на лидера на ГЕРБ и след това вече е мнението на Цветанов и така нататък. Но е важен фактът, че ГЕРБ се ръководи преди всичко от общественото мнение. И реакцията на Борисов по отношение на Цветанов беше на тази база.

Сега за йерархията на прошките. Ако общественото мнение се чувства задоволено заради оставката на Цветанов, то ще прости на Бойко Борисов. И оттам нататък по йерархията на прошките Бойко Борисов ще прости на Цветанов. Между другото той го каза вече: „Има грешка, има и прошка.“ Така Бойко Борисов ще прости на Цветан Цветанов и няма да го изгони от политиката. Изважда го от парламента, но го оставя на всички постове в партията. По отношение на Цецка Цачева – изважда я от парламента, тя си знае какво ще прави оттук нататък. Тя в партията няма особени функции, няма и постове, но ѝ прощава и на нея. Ето така работи тази втора йерархия на ценностите.“

Още за прогнозите какви ще бъдат последствията от скандалите през последната седмица за европейските избори и за политиката в България и зависим ли е Борисов от Цветан Цветанов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41