Със среща с оперната певица Мила Михова на тема „Оперният артист в дигиталната ера“ започва серията от разговори „За музиката“ в театралната зала „Алма Алтер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Новият формат ще ни предостави възможност да мислим, слушаме и разговаряме за музика по един по-различен начин, който не е затворен нито в „закодирания“ строго професионален език, нито в чисто любителската битка на вкусове.
Всяка от срещите в серията ще предложи различна перспектива, зададена от предпочитанията на подбраните гости към определени теми. Ще се докоснем до техните любими произведения от различни музикални епохи, разнообразни исторически и социокултурни контексти, стилове, жанрове и тенденции. Подобна перспектива предполага по-интимна атмосфера, предразполагаща към споделяне на подчертано лично – както любителско, така и професионално – отношение към музиката.
Водещ на разговорите ще бъде музикологът Илия Граматиков, диригент, преподавател по история на музиката и артистичен директор на фестивала ppIANISSIMO.
Срещите в рамките на новата инициатива на Културния център на Софийския университет ще се провеждат в театралната зала „Алма Алтер“ (Ректорат, вход откъм бул. “Цар Освободител”) с начален час 19.00. Входът е свободен.
Ето и датите на предстоящите разговори в първия сезон на събитието:
3 април: "Оперният артист в дигиталната ера" с оперната певица Мила Михова
24 април: "Музика от дълбините" с философа Боян Манчев
15 май: "Самотата на творческия акт" с композитора Георги Арнаудов
5 юни: "Музикални препрочити на римски фрагменти" с културолога Николай Колев
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg