Навръх рождения си ден - 8 април 2019 г., актрисата с пронизващи сини очи - Йоана Буковска-Давидова, бе специален гост в рубриката „Главен герой“ на сутрешния блок „Нашият ден“ по програма "Христо Ботев" на БНР. Преди да замине за Пловдив с мъжа си, където ще празнуват заедно, любимката на публиката пожела да започне деня си с посвещение към слушателите на националното радио. Йоана призна, че това е първият й радиорожден ден.
Разговорът ни започна с глътка двойно кафе (бел.ред. - пие го винаги двойно с две пакетчета захар) и песен на Стинг като подарък от екипа ни за празника й и музикално зареждане с „Tu café” на N.O.H.A.
С огромно любопитство и позитивна емоция се впускаме в разговор за най-новата й рожба на театралната сцена – моноспектакълът „Променяне“, който е драматизация по книгата "Промяна" на Лив Улман. Йоана Буковска определя спектакъла като продукция, която е повече за жени, но и мъжете биха могли да открият послания за себе си или да се огледат в текста. Модерните технологии са част от съпреживяването на представлението.
Впечатляващо е уникалното решение, което засилва индивидуалността на преживяването, да се използва специално разработено мобилно приложение. То дава възможност на зрителите да добавят допълнителни реални кадри към определени сцени от спектакъла, чрез мобилните си телефони. На сцената съжителстват живото, искрено и омагьосващо присъствие на актрисата, което се допълва от множеството мултимедийни средства за изразяване - ярки 3D Mapping прожекции, анимации, картини и кино сцени от филмовата кариера на Лив Улман.
Повече от срещата ни с Йоана Буковска-Давидова и спектакъла "Променяне" можете да чуете в звуковия файл.
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg